Nuorille tukea arkeen.

Tukea arkeen nuorille

Me autamme nuoria arjen hallinnassa, sosiaalisten taitojen vahvistamisessa sekä oman polun löytämisessä. Elämässä oman suunnan löytäminen voi tuntua haastavalta, mutta yksin siitä ei tarvitse selviytyä. Osaava ja auttava henkilöstömme on tukena ja turvana, auttaen nuoria löytämään löytämään omat vahvuutensa ja rakentamaan tasapainoisempaa arkea.

Palvelut nuorille

Särö-vapaaehtoistoiminta

1+1 Mentoritoiminta

  • 13–29 -vuotiaille nuorille
  • Nuorelle, joka kaipaa tukea arkeen, koulunkäyntiin, itsenäistymiseen tai muuten vaan ystävän vapaa-ajalle.
Lahden Diakoniasäätiön henkilökunta.

Yhdessä tekemisen yhteisö (YTY)

  • 18–29-vuotiaille, jotka kaipaavat kohtaamispaikkaa
  • pyrimme tavoittamaan heitä, jotka eivät opiskele tai käy töissä sekä heitä, joiden elämäntilanne on muutoin syystä tai toisesta haastava.
Lahden Walkersi

Walkers Lahti

  • 13–17 -vuotiaille nuorille vapaa-ajan kohtaamispaikka
  • kohtaamispaikka sijaitsee keskustassa, kauppakeskus Trion vieressä
  • rentoa oleilua ja tutustumista uusiin ihmisiin
Paperikassi

Vapaaehtoisuus ha(ll)ussa

  • 18–30 -vuotiaille nuorille, mielenterveyskuntoutujille
  • tuetussa vapaaehtoistoiminnassa mietimme yhdessä, mitkä asiat sinua kiinnostavat ja miten niitä voisi hyödyntää esim. vapaaehtoistoiminnassa.
Luova-hanke

Luova – Luontolähtöistä hyvinvointia ja vaikuttavaa osallisuutta

  • 18–64-vuotiaille henkilöille, jotka eivät käy töissä tai opiskelemassa
  • suunnattu henkilöille, jotka ovat kiinnostuneita luonnossa liikkumisesta ja luontoon liittyvien asioiden parissa toimimiseen yhdessä muiden kanssa.

Tue Walkers Lahden toimintaa

Auta meitä pitämään nuoret turvassa ja ennaltaehkäisemään syrjäytymistä. Kummilahjoituksella mahdollistat toimintaamme jatkossakin.

Teemme työtä hyvän elämän puolesta:

Mervi löysi uudelleen inspiraation taiteeseen

Lue lisää

Työpajatoiminta mahdollisti osallisuusloikan

Lue lisää