Työtä ja ravintoa – ruoka-aputoimintaketju matalan kynnyksen työllistämisen alustana

Työtä ja ravintoa-hanke
LAHDEN MALLI
 
Työtä ja ravintoa on Euroopan unionin osarahoittama hanke, jonka toteuttajina ovat Lahden Diakonialaitos ja Lahden seurakuntayhtymä sekä yhteiskumppanina Lahden kaupunki.
 
Hankkeessa suunniteltu ja toteutettu Lahden malli rakentaa perustuksia uudelle lahtelaiselle työllistävälle ruoka-apumallille, testaa ja arvioi ruoan jakelumallin toimivuutta, luo työkokeilupaikkoja ja jakaa palvelumalliaan muille ruoka-aputoimijoille Lahdessa. 

 
Lahjoituksissa ja muissa kysymyksissä olisitko yhteydessä Ruokapuotiin
044-730 0533 (avoinna ma-to 10-14.00)
 
Syyskuu:
 
Syyskuu jatkettu ruokakassien jakamista! 
Työtehtäviä on uusille työkokeilijoille avautunut paljon muun muassa ruoan lajittelussa, inventoinnissa, verkkokaupassa ja jakelussa.
Myös verkkokaupamme tilausjärjestelmää paranneltiin asiakasystävällisemmäksi.
 
Pidimme myös muiden Dilan hankkeiden kanssa My Way-työkokeilun ja valmennuksen infon kumppanuustalo Felmanniassa.
Infoinfotilaisuus oli kohdennettu ulkomaalaistaustaisille ja sen kautta avautui monille uusi työkokeilupaikka.
Valmennuksen tueksi suunnitellaan uutiskirjettä, johon halukkaat työkokeilijat voivat ilmoittautua nimettöminä työnhakijaksi- tai kokeilijaksi!

Hankkeemme osallistui myös Ylen järjestämille ”Hyvin Sanottu”- keskustelufestivaaleille Lahden Sibeliustalolla 27.–28.9.2024, tämä toi esiin tarpeen laajemman ruoka-apukeskustelun järjestämiselle.
 
Yhteistyökumppaneiden kanssa työskentely jatkuu ja tiivistyy.
Odotamme innolla uusia mahdollisuuksia ja paljon yhteistyötä!
 
Elokuu:
 
Ruokapuodin lahjoitustoiminta käy jälleen aktiivisena! 
Etsimme hankkeellemme tukijoita  ja otamme kiitollisina vastaan kaikenlaisia lahjoituksia, 
niin elintarvike kuin rahalahjoituksia.
 
Voit lahjoittaa varoja Dilan organisaatiolle, jonka kautta voidaan välillisesti tukea hanketta. (rahankeräyslupa RA/2020/466)
 
Varat ohjataan ruoka-avulle, kun mainitset maksun viestissä, ”ruoka-apu”.
Lahjoitusasioissa, voitte olla suoraan yhteydessä Ruokapuotiin.
 
Jos tarvitset itse ruoka-apua, käy varaamassa ruokakassi ylläolevasta osoitteesta.
Lisäämme kasseja varattavaksi noin kerran viikossa, sivustoa kannattaa seurata.
 
Haluatko toimia Ruokapuodilla työkokeilijana merkityksellisissä tehtävissä?
Työkokeilupaikkoja tarjolla loppuvuoteen, ole rohkeasti yhteydessä meihin!
 
Heinäkuu:
 
Olemme palanneet kesälaitumilta ja työkokeilijamme ovat aloittaneet työt ruokapuodilla. Valmistelemme seuraavaa ruokakassien jakoa, joka toteutetaan elokuun alkupuolella yhdessä seurakuntayhtymän kanssa.
 
Jos olet kiinnostunut työkokeilupaikasta ruoka-apuketjussa, kysy rohkeasti. Ruokapuodilla on mahdollista palata työelämään ja vahvistaa omia tulevaisuuden suunnitelmia.
 
Kesäkuu:
 

Ilmoitamme täällä, milloin ruokakassit on varattavissa osoitteesta https://ruokapuoti.mycashflow.fi/

Toukokuu:

Ruokapuodilla on ilolla otettu vastaan kuivaelintarvike- ja 
hygieniatuote lahjoituksia! Olemme vastaanottaneet riisiä, pastaa, muroja,
pata-aineksia, säilykkeitä, maustekastikkeita, lemmikeiden ruokaa ja hygieniatuotteita!
Kirjaamme kaikki lahjoitukset ja valmistaudumme ensimmäiseen ruokajakoon
kesäkuun alkupuolella.
Ennen kesäkuuta rakennamme pilottina kuljetusjärjestelmää ja sekä verkkokaupan uutta alustaa!
Kerromme näistä pian lisää! Voit tilata myös uutiskirjeemme TÄSTÄ.
 
Voit myös liittyä lahjoittajien joukkoon, katso ohje alta, huhtikuun kohdalta.
 
Huhtikuu 2024:
 
Työtä ja ravintoa- hankkeen Ruokapuoti rakentuu ja ottaa vastaa lahjoituksia!
 
Voit auttaa ja tukea toimintaamme ostamalla Ruokapuotiin elintarvikkeita tai lahjoittaa varoja Dilan organisaatiolle, jonka kautta voit välillisesti tukea hanketta. (rahankeräyslupa RA/2020/466)
 
Varat ohjataan ruoka-avulle, kun mainitset maksun viestissä, ”ruoka-apu”.
 
Pienelläkin summalla on merkitystä ja yhdellä makaronipussillakin saa jo hieman vatsan täytettä!
Jo kahdella eurolla saa jo paljon makaronia!
 
Tule mukaan!
Näitä elintarvikkeita vastaanotamme otamme kiitollisina vastaan:
 
  • Riisi
  • Makaroni ja muut pastatuotteet
  • Elintarvikesäilykkeet, esim. hernekeitto, lihapulla, tomaattimurska, tonnikala
  • Näkkileipä
  • Kaurahiutaleet
  • Murot
Lahjoituksia voi tuoda maanantaista torstaihin klo 10-14 tai erillisen sopimuksen mukaan!
Ahvenistonkatu 2, Lahti
 
 
Maaliskuu 2024:
 
Ruokapuodilla valmistellaan kova vauhtia tulevaa puotipilottia, kevätsiivous on käynissä, hyllyjä rakennetaan ja tiloja siivotaan.
Tulevaisuudessa keräämme täällä Ruokapuodilla kasseihin kuivaelintarvikkeita varattaviksi ja jaettaviksi apua tarvitseville. 
Pilotissa testataan erilaisia tilausmuotoja ja ylipäätään jakeluketjun toimivuutta, varsinkin teknisten ratkaisujen näkökulmasta.
Ensimmäinen pilottikokeilu ei vielä ole suuren suuri, mutta tavoitteemme on saada kokeilu käyntiin jo kesän alussa.
Kerromme pian lisää.
 

Työtä ja ravintoa: – Lahden malli, on käynnistynyt Dilassa marraskuun 2023 alussa. Toiminnan tavoitteena on perustaa Dilakortteliin lahtelainen ruoan jakelupiste Ruokapuoti, johon työllistetään lahtelaisia työkokeilijoita moninaisiin ja helposti lähestyttäviin tehtäviin.  Haluamme kohdata niin jakelupisteen asiakkaat kuin työkokeilijatkin kunnioittavasti ja eteenpäin kannustaen, huomioiden jokaisen omat voimavarat. Tunnelmallisella Puodilla asiakkaillamme ja työkokeilijoilla on mahdollisuus palveluneuvontaan, oman tulevaisuuden kartoittamiseen ja yhteisöllisyyteen, yhteistyökumppaniemme ja muiden Dilan palveluiden kautta. 

Työkokeilupaikkoja Ruokapuodilla pitkäaikaistyöttömille, vieraskielisille ja vastavalmistuneille, alkaen 2024!
 

Haluaisitko olla mukana luomassa tätä uutta toimintamallia? Työkokeilupaikat sijoittuvat Lahden Seurakuntayhtymälle ja Dilalle Lahden alueella. Paikkoja on avoinna mm. Ravintola ja logistiikka puolella mm. – Kahvila, keittiö, kuljetus, varasto, hyllytys, ompelija. Avustavia toimisto- ja IT-töitä mm. – Tilausten käsittelijä, verkkokauppa-assistentti, puhelinvastaaja. Emme vaadi tiettyjä ammattitutkintoja. Kysy lisää.

Tilauksissa ja muissa kysymyksissä olisitko yhteydessä Dila Ruokapuotiin
044-730 0533 (avoinna ma-to 10-14.00)
 
Anu Kallio, valmentaja
044-711 5690
anu.kallio@dila.fi
Helena Rautiainen, hanketyöntekijä
044 7191 454
helena.rautiainen@evl.fi

Lahjoitukset – Haluatko olla apunamme ja lahjoittaa elintarvikkeita (esim. riisiä, pastaa, säilykkeitä tai muita tuotteita) Ruokapuodin ruoka-apuun. Voimme myös vastaanottaa raha-lahjoituksia (Rahankeräyslupa RA/2020/466). Jo kymmenellä eurolla saisimme ostettu yhteen ruokakassiin nuudeleita, riisiä, näkkileipää, riisimuroja, kaurahiutaleita ja hernekeittoa. Otamme kiitollisina kaikki lahjoitukset vastaan ja käytämme ne lyhentämättöminä ruoka-apu jakeluun. Kysy lisää ruokapuoti@dila.fi!

 

Yhteistyö -ja kehittäminen sekä paikalliset verkostot ovat hankeemme voimavara. Kuuntelemme ja kehitämme yhdessä! Kysyttävää – ota meihin yhteyttä!

Riikka Flink, projektipäällikkö

044 491 0963

riikka.flink@dila.fi

Haluatko kuulla lisää ruoka-avusta tai lahjoittaa!