Lahden Diakonialaitos toteuttaa ympärivuorikautista palveluasumista kahdessa eri yksikössä. Ympärivuorokautinen palveluasuminen on tarkoitettu ikäihmisille, jotka tarvitsevat apua arkeensa ympärivuorokautisesti. Betel-kotiin voi tulla Päijät-Hämeen hyvinvointialueen päätöksellä tai itse maksaen. Noudatamme toiminnassamme lakeja ja säädöksiä. Laki ikääntyneen väestön toimintakyvyn tukemisesta sekä iäkkäiden sosiaali- ja terveyspalveluissa (2012/876) on keskeinen.
Betel-kodin asumispalvelupäällikkönä toimii Th YAMK Tea Särkkä, tea.sarkka@dila.fi.
Hyvinvointialueen ulkoisen auditoinnin ja viranomaistahojen palaute
31.92 / 35
2,88/3
2,88/3
Muistutukset
1
1
0
Kantelut
0
0
0
Epäkohtailmoitukset
1
0
1
* Asiakaspalautteena raportoimme seuraaviin kolmeen kysymykseen erittäin hyvin/hyvin vastanneiden yhteenlasketut prosenttiosuudet: 1. Palvelutilanteessa minua kohdeltiin ystävällisesti ja kohteliaasti, 2. Asiastani oltiin aidosti kiinnostuneita ja siihen haettiin ratkaisua ja 3. Esittämiini kysymyksiin osattiin vastata.
*** Lain ikääntyneen väestön toimintakyvyn tukemisesta sekä iäkkäiden sosiaali- ja terveyspalveluista (2012/876) mukainen henkilöstömitoitus 0,65 työntekijää asiakasta kohti